Grafana - vizualizace a monitoring dat (GRAF1)

Virtualizace a Cloud, Kubernetes

Chcete efektivně vizualizovat a monitorovat svá data v reálném čase? Grafana je výkonná open-source platforma pro monitoring a observabilitu, která vám umožní vytvářet dynamické a interaktivní dashboardy z různých datových zdrojů.

Tento kurz poskytuje praktický úvod do Grafany, včetně instalace, integrace datových zdrojů, tvorby dashboardů a alertingu. Získáte praktické zkušenosti s klíčovými funkcemi a osvědčenými postupy pro používání Grafany v profesionálním prostředí. Po skončení kurzu budou účastníci schopni nainstalovat Grafanu, nakonfigurovat ji s různými datovými zdroji, vytvářet interaktivní dashboardy a nastavovat alerty pro monitorování klíčových metrik.

TOTO ŠKOLENÍ VÁM POMŮŽE:

• Pochopit význam vizualizace dat v monitoringu a observabilitě.
  • Nainstalovat a nakonfigurovat Grafanu na Linuxu nebo v Kubernetes.
  • Připojit Grafanu k oblíbeným datovým zdrojům, jako jsou Prometheus, Loki a PCP.
  • Vytvářet a přizpůsobovat dashboardy s proměnnými a panely.
  • Nastavit alerting pro monitorování důležitých metrik a prahových hodnot.
  • (Pro Kubernetes) Pracovat s Grafana operátorem a Custom Resource Definitions (CRD) pro pokročilou konfiguraci.

KDO BY SE MĚL KURZU ZÚČASTNIT?

• IT profesionálové a správci systémů, kteří chtějí implementovat monitoring a vizualizaci dat v reálném čase.
  • Vývojáři a DevOps inženýry, kteří chtějí integrovat Grafanu do stávající infrastruktury.
  • Kdokoliv, kdo pracuje s Prometheem, Lokim nebo jinými datovými zdroji a potřebuje efektivně vizualizovat a monitorovat metriky.

Toto téma je možné zrealizovat pouze jako privátní, a to nejen formou uzavřeného firemního kurzu, ale také jako individuální konzultaci pro jednotlivce.

• Proč vizualizace dat a Grafana?
    1. Význam vizualizace dat pro monitoring v reálném čase.
    2. Úvod do Grafany a jejích hlavních funkcí.
    3. Příklady využití Grafany v různých prostředích.
  • Instalace Grafany
    1. Instalace na Linuxu.
    2. Konfigurace Grafany pro prostředí Kubernetes (volitelné).
    3. Základní konfigurace a nastavení zabezpečení.
  • Datové zdroje
    1. Přehled podporovaných datových zdrojů.
    2. Připojení Grafany k Prometheu, Loki a PCP.
    3. (Volitelně: zaměření na Prometheus, pokud je to preferováno pro konkrétní školení).
  • Tvorba a přizpůsobení dashboardů
  • Vytváření a import dashboardů.
    1. Použití proměnných pro dynamické dashboardy.
    2. Práce s panely: vizualizace, grafy a další zobrazení dat.
    3. Osvědčené postupy pro tvorbu efektivních dashboardů.
  • Alerting v Grafaně
    1. Nastavení pravidel pro alerting.
    2. Integrace notifikací: email, Slack a další platformy.
    3. Správa a monitorování alertingu v rámci dashboardů.
  • (Volitelné pro Kubernetes) Grafana operátor a CRDs
    1. Přehled Grafana operátoru pro Kubernetes.
    2. Použití Custom Resource Definitions (CRD) pro pokročilou konfiguraci.
    3. Správa instancí Grafany v prostředí Kubernetes.
1 den (9:00hod. - 17:00hod.)